مرد سفر باش

موضوعات مختلف

اصل نود به ده !

  • ۱۶:۳۳


این اصل میتونه زندگیتون رو متحول کنه، با دقت بخونید... ؛

این اصل می‌گوید،۱۰ درصد زندگی خارج از کنترل، ولی ۹۰ درصد آن تحت کنترل ماست و خوب یا بد بودن آن به عکس العمل ما مربوط می‌شود. تأخیر ساعت پرواز هواپیما، خراب شدن ماشین یا فوت یکی از نزدیکان مان دست ما نیست، ما روی این ۱۰ درصد کنترلی نداریم ولی ۹۰ درصد باقی متفاوت است! نگذارید مردم روی زندگی شما تأثیر منفی بگذارند، هر عکس العملی می‌تواند بدترین شرایط را به بهترین شرایط تبدیل کند. به عنوان مثال، سر میز صبحانه نشسته‌اید که یکدفعه دست دختر کوچکتان به لیوان چای می‌خورد و محتویات آن روی لباس شما می‌ریزد. چیزی که اتفاق افتاده ابداً تحت کنترل شما نبوده است. اما کاری که شما بعد از افتادن این اتفاق می‌کنید همه چیز را مشخص می‌کند؛ شما عصبانی می‌شوید و سر دخترتان داد می‌زنید. او شروع به گریه کردن می‌کند.

 حالا با خشم، همسرتان را به خاطر گذاشتن لیوان چای روی لبه میز دعوا می‌کنید و با عجله می‌روید بالا و لباستان را عوض می‌کنید و بر می‌گردید پایین. اما می‌بینید دخترتان به خاطر گریه کردن نتوانسته صبحانه‌اش را تمام کند و برای مدرسه رفتن آماده شود. سرویس دخترتان می‌رود! همسرتان باید سریع برود سر کار، شما ماشین را بر می‌دارید تا دخترتان را به مدرسه برسانید. چون عجله دارید جایی که باید با سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنید با سرعت ۹۰ کیلومتر رانندگی می‌کنید. شما بعد از هدر دادن ۳۵ هزار تومان برای جریمه سرعت غیرمجاز با ۱۵ دقیقه تأخیر به مدرسه می‌رسید. دخترتان با عجله بدون خداحافظی به طرف در می‌دود. شما نیز با نیم ساعت تأخیر به محل کارتان می‌رسید، اما می‌بینید کیفتان را فراموش کرده‌اید! روز شما خراب می‌شود و همینطور خراب‌تر. بالاخره با خستگی بر می‌گردید خانه و بدیهی است که جو خانه مثل هر روز نیست و همسر و دخترتان از شما دلخور هستند و هرسه شما روز بدی داشته‌اید. چرا؟ به خاطر عکس العمل شما هنگام صبحانه خوردن. چرا شما روز افتضاحی داشتید؟

 الف تقصیر چای بود؟

 ب تقصیر دخترتان بود؟

 پ تقصیر پلیس بود؟

ت تقصیر خودتان بود؟

جواب قطعا *ت*است. ریختن چای تقصیر شما نبود اما عکس العمل شما به ریختن چای تنها در همان ۵ ثانیه، روز شما را خراب کرد. حالا ببینید این روز می‌توانست چگونه باشد؛ چای روی لباس شما می‌ریزد. دخترتان خیلی ناراحت می‌شود. شما می‌گویید «عیبی ندارد عزیزم، دفعه بعد حواست را بیشتر جمع کن.» حوله را از روی صندلی بر می‌دارید و سریع می‌روید بالا، پیراهن دیگری می‌پوشید و کیفتان را بر می‌دارید و سریع می‌آیید پایین، در همین لحظه دخترتان را از پنجره می‌بینید که سوار سرویس شد و برای شما دست تکان داد. شما ۵ دقیقه زودتر به کارتان می‌رسید، به همکارانتان سلام می‌کنید و با نشاط و انرژی روی کارتان تمرکز می‌کنید. دو سناریوی مختلف، شروع‌های یکسان، پایان‌های خیلی متفاوت! چرا؟ به خاطر عکس العمل شما! اجازه ندهید اتفاق‌های مختلف، روز و زندگی شما را مختل کند چون هر عکس العمل اشتباه می‌تواند ضرر زیادی به همراه داشته باشد. به شما می‌گویند شاید از کارتان اخراج شوید؟ به جای اینکه عزا بگیرید و بی خواب بشوید دنبال یک کار تازه باشید. قبول دارم وقتی واقعااین موضوع پیش بیاید کار سختی است و نمی‌شود راجع به چیز دیگری حرف زد ولی سعی‌تان را بکنید. خواهید دید که قوی‌تر و قوی‌تر می‌شوید.

هواپیما تأخیر دارد؟ برنامه کاری‌تان را به هم زده است؟ به جای فحش دادن به زمین و زمان و اخم کردن به مهماندارها از وقتتان برای یاد گرفتن چیزهای تازه یا شناختن بقیه مسافرها استفاده کنید.

 گاهی این کارها که به نظر مسخره می‌آیند (مثلا شناختن سایر مسافرها هنگام تأخیر پرواز) زندگی‌تان را طوری متحول می‌کند که خودتان باورتان نمی‌شود. فرصت‌های خوب همیشه آن لحظه که انتظار دارید سر راهتان نمی‌آیند گاهی باید خودتان ماجرا جو باشید و آن‌ها را پیدا کنید.

 عصبانی بودن و از روی عصبانیت رفتار کردن، همه چیز را بدتر می‌کند. اکنون اصل ۹۰ به ۱۰ را به خوبی شناخته‌اید، کاری که باید بکنید این است که با بستن این صفحه آن را از یاد نبرید و آن را در موقعیت‌های واقعی در زندگی‌تان به کار بگیرید.

فقط یک بار امتحان کنید، مثلا در یک جر و بحث سعی کنید همه چیز را به طرز مثبت تغییر دهید و اگر همه چیز خوب پیش رفت فکر کنید که اگر این کار را نمی‌کردید چه اتفاق‌هایی می‌توانست بیفتد. مداد سیاهی که من دارم می‌تواند اثرهای چند صد هزار دلاری خلق کند اما من نمی‌توانم! بستگی دارد چه کسی، چطوری از آن استفاده کند. 

اصل ۹۰ به ۱۰ و امثال آن می‌توانند بدترین زندگی‌ها را به بهترین زندگی‌ها تبدیل کنند. باز هم بستگی به این دارد که چه کسی، چطوری از آن استفاده کند.


 لحظه هایتان پر انرژی...

مجتبی مطوری
پست زیبا و مفیدی بود مرسی😃
ممنون دوست عزیز
The flash
جالب بود ♥
تشکر:)
مرد تنهای شب
جالب بود مثله همیشه :) سپاس
خیلی ممنون😃
خاله باران
بسیار عالی بود ولی افسوس که اکثرا نمیتونیم خودمون کنترل کنیم

فقط متنها رو میخونیم ولی عملی درش نیست مخصوصا من که بسیار عجولمعجب :)خاله تو خونه خیلی سخت گیری؟!😃
اینکه میگن تو عصبانیت تصمیم نگیرین همینه !ولی خب من خودمم بارها شده یه مسئله پیش بیاد نتونم جلو خودمو بگیرم ،و البته بارها شده موفق باشم😋
آناهیتا ......
راست آدم باید خودشو تو عصبانیت کنترل کنه 
حالا این چیز سادشه داد زدن !
آدم کارای دیگه نکنه خوبه
راستی این مطالب رو از کجا میاری؟
کتاب:)
خاله باران
اره احسان جان مادر خودم هم خیلی سخت گیر بود من همیشه تو دلم

میگفتم که هیچ وقت مثل اون سخت گیر نمیشم

اما درست مثل مادرم هستم به خاطر همینه که میگن فرزندان مثل پدرو مادرشون میشن

من خودم به این اعتقاد دارم
جدی خاله؟ یعنی کسایی که فکر میکنن که مثل پدرومادرشون نمیشن اشتباه میکنن؟!
خاله باران
اره واقعا احسان من خودم مادرم خیلی دوست داشتم ولی از بعضی از اخلاق هاش خوشم نمیومد درست همون اخلاق هارو دارم

شوهر خودم از بعضی از رفتارهای مادرش خوشش نمی اید درست همون

رفتارها رو داره من به اش میگم میگه نه امکان نداره من اونجوری باشم

قبول نمیکنه باز من قبول میکنم خخخ
عجب :) میگم نکنه منم یه سری از اخلاق های پدرمو داشته باشم و خودم متوجه نباشم😓
خاله خواسته یا ناخواسته فکر میکنم اخلاق های پدرومادر رو فرزند تاثیر میذاره!
خاله باران
احسان جان شک نکن بچه هامون همونی میشن که دارن میبینن

نه اونی که ما ازشون انتظار داریم
آها ،ممنون خاله ،نزدیک یک ساله خاله که نظراتتو میخونم و ازت چیزهای زیادی گرفتم و تجربه ات خیلی بهم تو درک مسائل کمک کرده ،ممنون خاله😃
*ZAHRA*
درود.... جالب بود ممنون....
مرسی :)خواهش میکنم 
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
خــــــــــــــــــــــــوش امدیـــــــــــــــــــــــــد
Designed By Erfan Powered by Bayan